Юлиан Вергов влиза в ролята на Вазов, Владимир Пенев играе проф. Шишманов

Афиш Добави коментар

Юлиан Вергов влиза в ролята на Патриарха на българската литература, а Владимир Пенев играе проф. Шишманов в премиерния спектакъл "Народът на Вазов". Първите представления са на 7 и 8 октомври, съобщават от Народния театър.

Пиесата е на Александър Секулов, а режисьор е Диана Добрева. Сценографията и костюмите са на Мира Каланова ("Аскеер", 2019), музиката е на Петя Диманова ("Аскеер", 2002).

В спектакъла участват също Любомир Петкашев, Стефан Къшев, Стоян Пепеланов, Зафир Раджаб, Валентин Ганев, Константин Еленков, Васил Драганов, Явор Вълканов, Валери Йорданов, Стелиан Радев, Пламен Димов, Димитър Николов, Благовест Благоев, Жорета Николова, Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Ева Тепавичарова, Албена Ставрева, Милена Атанасова, Ирина Митева, Александра Василева, Волена Апостолова, Рада Луканова.

Действието се развива в последните дни на Междусъюзническата война през 1913 година. В последните дни на юли 1913 г. България е без граници. Воюва с Гърция и Сърбия за Македония. Турция си връща изгубените земи в Източна Тракия. Румънските войски маршируват към София. Реки от бежанци напускат родните места, търсят спасение в пределите на отечеството. След шест години, на 27 ноември 1919 г., в деня на подписването на Ньойския договор, народът ще се изправи под балкона на Вазов, за да разбере какво е родина, как да я обича такава, каквато е, и каква е цената на тази любов.

В изграждането на драматургичния текст са включени както факти от редица исторически източници, така и герои от произведения на Иван Вазов, посочват от трупата.

"Над всичко стоеше вътрешният ни дълг да представим Иван Вазов като вечно жив образ, да погледнем към себе си чрез неговите очи, още веднъж да се умълчим пред силата му да начертае съдбата ни като народ", казва Диана Добрева.

Тя е носител на наградите "Аскеер" (2017, 2019) и "Икар" (2021) за режисура.

"Неговите думи са котвата ни в свят, който се опиянява от премахването на бог, родина и род; свят, пълен с летливи души, без вяра в историческото ни битие. Чрез словото на Вазов разбираме себе си: каквито не се познаваме, каквито ни е трудно да се приемем, каквито не вярваме, че сме. Затова въпросът "Де е България" не е въпрос на география, а на съществуване". Думите са на Александър Секулов, носител на "Аскеер" (2016, 2019) за съвременна драматургия.

Консултанти на спектакъла са Иван Илчев, професор по история в СУ "Св. Климент Охридски" и член-кореспондент на БАН, и Диана Иванова - доктор на филологическите науки, професор в катедрата по български език на ПУ "Паисий Хилендарски".

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър