Домати, лук и моркови – най-отглежданите зеленчуци в ЕС

Любопитно Добави коментар

Домати, лук и моркови са най-често отглежданите пресни зеленчуци в ЕС, сочи статистика

Tomato in Farmers market
Tomato in Farmers market © Robert Kalinagil

Пресни зеленчуци са били отглеждани на 2 милиона хектара земя в целия Европейски съюз (ЕС) през 2022 г., от които са събрани 59,8 милиона тона реколта. Трите най-често отглеждани пресни зеленчука в количествено отношение са домати (15,4 милиона тона реколта), лук (6,2 милиона тона) и моркови (4,4 милиона тона). Това показват данни на Евростат, публикувани днес на сайта на ведомството.

През 2022 г. ЕС е произвел 14,7 милиона тона семкови плодове (12,6 милиона тона ябълки и 2,1 милиона тона круши), 10,5 милиона тона цитрусови плодове, 6,3 милиона тона костилкови плодове (като праскови, нектарини, кайсии, череши и сливи), 2,6 милиона тона субтропически и тропически плодове (като смокини, киви, авокадо и банани), 1,1 милиона тона ядки и 0,7 милиона тона горски плодове.

Производството на някои пресни зеленчуци е съсредоточено в определени страни от ЕС. Например Италия е източник на 40 на сто от събраните домати в ЕС през 2022 г., следвана от Испания (24 на сто) и Португалия (9 на сто).

Нидерландия е водещият производител на лук с близо една четвърт (24 на сто) от събраната реколта от културата в ЕС, следвана от Испания (20 на сто) и Франция (12 на сто). Най-големите производители на моркови са Германия (18 на сто от общото количество в ЕС), Франция (15 на сто) и Полша (14 на сто).

Италия, Полша, Испания и Франция са основните производители на плодове, горски плодове и ядки (с изключение на цитрусови плодове, грозде и ягоди) в ЕС, въпреки че за някои конкретни плодове други държави членки на ЕС също са ключови производители.

Основните производители на ябълки в ЕС през 2022 г. са Полша (34 на сто), Италия (18 на сто) и Франция (14 на сто).

Що се отнася до прасковите, 3 държави представляват над 90 на сто от производството в ЕС: Италия (34 на сто), Гърция (33 на сто) и Испания (24 на сто), оставяйки останалите страни от Съюза да допринасят само с 9 на сто.

Италия (25 на сто), Нидерландия (17 на сто) и Белгия (17 на сто) са основните производители на круши.

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър