Американците на средна възраст се чувстват по-самотни от европейците

Любопитно Добави коментар

Американците на средна възраст се чувстват значително по-самотни от европейските си връстници, съобщи "Медикъл експрес", позовавайки се на научно изследване, публикувано в сп. "Американ сайколъджи".

© Matt Bennett

Според научния екип това може да се дължи на по-слабите семейни връзки, както и на икономическото неравенство. "Самотата привлича внимание в цял свят заради ефекта, който оказва върху общественото здраве. Тя води до повишен риск от депресия, проблеми с имунитета, хронични заболявания, смърт", каза водещият автор на изследването Франк Инфърна, професор по психология в щатския университет в Аризона. "Нашето изследване показва, че хората на средна възраст в дадена държава могат да чувстват по-самотни в сравнение с връстниците си в друга и тези резултати могат да помогнат на правителствата да изградят по-добра политика за решаването на този проблем."

Екипът е използвал данни за населението в САЩ и тринайсет европейски държави. Участниците в изследването са били общо 53 хил., представени са три различни поколения - т.нар. "мълчаливо поколение" (родени между 1928 до 1945 г.), бейби бумърите (родени между 1946 до 1964 г.) и поколението Х (родени между 1965 до 1980 г.). Данните са събирани в периода между 2002 и 2020 г. и включват отговори на участниците, които са били между 45 и 65-годишна възраст.

Фокусирахме се върху средната възраст, защото тя е гръбнакът на обществото, каза Инфърна. Хората на средна възраст се грижат за младите хора и успоредно с това оказват подкрепа на по-възрастните.

Резултатите показват, че в сравнение с европейците американците съобщават за много по-високо ниво на усещането за самота. Самотата се усеща по-остро от по-младите генерации - бейби бумърите и поколението Х страдат повече в сравнение с "мълчаливото поколение".

Докато САЩ показват историческо нарастване на усещането за самота, европейските нации показват по-разнообразни резултати. Великобритания и средиземноморските държави показват нарастваща самота при бейби бумърите и поколението Х, докато останалата част от Европа, включително скандинавските държави, показват стабилност и дори спад на усещането за самота.

Според изследването роля играят културните и социално-икономическите особености на обществата. Културните норми в САЩ се характеризират с индивидуализъм, нарастваща употреба на социални мрежи, упадък на социалните връзки, нарастваща политическа поляризация. Мобилността на на американците води до по-слаби семейни връзки, работна несигурност и икономическо неравенство. Разликите в данните между отделните държави могат да помогнат за политика, която да забави и дори да обърне тенденциите, каза Инфърна.

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър