Резултатите от изследването са публикувани в специализираното издание "Протоколи на кралското дружество Б" (Proceedings of the Royal Society B).
Предишни изследвания показаха, че усещането, че сме по-млади от действителната си възраст, е свързано с по-дълъг живот в добро здраве.
Като се има предвид, че сънят е важен за мозъчната функция и цялостното благосъстояние, решихме да изследваме дали сънят не крие тайни за усещането, че сме по-млади, каза Леони Балтер, изследователка във Факултета по психология на Стокхолмския университет.
- 6 съвета за по-добър сън | 1001 идеи
- Знаете ли, че липсата на сън може да се отрази негативно на вашето здраве, настроение и работоспособност? Ето 6 съвета за по-добър сън.
В първото изследване 429 души на възраст от 18 г. до 70 г. са запитани на каква възраст се чувстват, колко дни през изминалия месец не са спали достатъчно и колко сънени се усещат. Оказало се, че за всяка нощ недостатъчен сън през изминалия месец, участниците се чувстват със средно 0,23 години по-възрастни.
Във второто изследване учените са направили тест дали наистина недостигът на сън кара участниците да се чувстват по-възрастни. Те са изследвали 186 души на възраст от 18 г. до 46 г. В две нощи участниците в експеримента са спали само по четири часа, а в други две - по девет часа. След ограничението в съня участниците са се чувствали средно с 4,4 години по-възрастни в сравнение с дните, след като са се наспали добре. Усещането, че са добре отпочинали и заредени с енергия, е накарало участниците да се чувстват с четири години по-млади от реалната си възраст, а крайната съненост и умора - с шест години по-възрастни.