Авторите му са установили, че хората, които се движат със скорост по-висока от три километра в час, е по-малко вероятно да развият диабет, а при тези, които ходят с над шест километра в час рискът да заболеят намалява с 39 на сто.
Според Международната диабетна федерация по света около 537 милиона души страдат от диабет. През юни в специализираното издание The Lancet Diabetes and Endocrinology учени прогнозираха, че до 2050 г. броят на пациентите по света може да достигне 1,3 милиарда души.
Авторите на изследването от Импириъл колидж Лондон, университета по медицински науки в Иран и Осло ню юнивърсити колидж в Норвегия се поставили за цел за определят оптималната скорост на придвижване, за да се предотврати заболяване. Учените анализирали данни от десет изследвания, публикувани между 1999 г. и 2022 г., на 508 121 възрастни пациенти от Великобритания, Япония и САЩ. Те установили, че ходенето със скорост между три и пет километра в час намалява риска от диабет тип 2 с 15 на сто в сравнение с по-бавен ход със скорост под три километра в час. Рискът спада още повече - около 24 на сто по-малък риск, при по-бърз ход, между пет и шест километра в час.
Ходенето е безплатно, просто и повечето хора могат да го включат в редовната си дейност, например докато отиват на работа, на пазар или на среща с приятели, каза Нийл Гибсън, старши съветник по физическата активност в британската организация Diabetes UK.