Сред останалите награди за продукцията са за най-добър режисьор (Едвард Бергер), най-добър адаптиран сценарий и най-добър неанглоезичен филм.
Със седемте си награди "На Западния фронт нищо ново" подобри рекорда за най-много отличия, спечели от неанглоезичен филм. Досегашният рекорд от пет награди принадлежеше на италианската драма за съзряването "Ново кино "Парадизо" (1988).
"Баншите от Инишерин" на майстора на черната комедия Мартин Макдона също се нареди сред големите победители с четири приза, сред които за най-добър британски филм, въпреки че мястото и сюжетът са ирландски, както и актьорските награди за поддържащи роли за Кери Кондън и Бари Киогън.
"На Западния фронт нищо ново" е екранизация на романа на Ерих Мария Ремарк от 1928 г. В речта си при приемането на наградата за най-добър неанглоезичен филм, режисьорът Едвард Бергер каза, че създателите му "са поели отговорността да разкажат тази история и за тях е чест, че публиката я е приела с огромна любов".
Бергер също така отдаде почит към сражаващите се в Украйна и сподели, че е успял да преодолее собствените си съмнения относно заснемането на филма благодарение на дъщеря си Матилда, която го е окуражила, след като е прочела книгата в училище.
След спечелването на приза за най-добър британски филм режисьорът Мартин Макдона първоначално се пошегува: "Най-добрата "каква"награда?", но след това уточни, че лентата е имала право на участие в категорията благодарение на финансирането й от Ченъл 4.
Макдона прие и приза за най-добър оригинален сценарий. В речта си режисьорът и сценарист каза:
"Създаването на подобен тъжен филм не би трябвало да е толкова забавно, но това се случи благодарение на актьорския състав".
Роденият в Дъблин Бари Киогън, който като дете е прекарал известно време в социални домове, посвети наградата си за поддържаща мъжка роля на "децата от района, от който идва, мечтаещи да постигнат нещо".
В своята реч при приемането на отличието носителката на приза за най-добра актриса в поддържаща роля Кери Кондън се обърна към Мартин Макдона с думите:
"Благодаря ти за всички роли, които ми даде през цялата ми кариера. Те ме карат да се чувствам толкова горда, че съм ирландка".
Биографичният филм "Елвис" на режисьора Баз Лурман е другият голям победител, който също получи четири награди - за най-добър кастинг, дизайн на костюми, грим и прически и най-добър актьор в главна роля (Остин Бътлър).
"Това е невероятно. Към колегите, с които бяхме номинирани - аз съм възхитен от вас. Толкова съм благодарен за всички тези моменти, които успяхме да прекараме заедно", каза Остин Бътлър, приемайки отличието, и добави: "Искам да благодаря на семейство Пресли, не мога да ви благодаря достатъчно за вашата любов. Надявам се, че съм ви накарал да се гордеете с мен."
Лиса Мари Пресли, единствената дъщеря на Краля на рока Елвис Пресли, почина малко след триумфа на филма на церемонията за наградите "Златен глобус".
Още преди раздаването на наградите БАФТА брутално жестокият, но обожаван от критиката филм "На Западния фронт нищо ново" беше един от фаворитите за спечелването на водещото отличие за най-добър филм на "Оскар"-ите следващия месец. Подкрепата на Британската академия за кино и телевизия определено ще засили набраното от военния епос темпо.
По-големите изненади на церемонията за наградите БАФТА в неделя бяха в актьорските категории. Отличието на сравнително непознатия за публиката Остин Бътлър за най-добър актьор за ролята му в "Елвис" може да му помогне да изпревари конкурентите си Колин Фарел за "Баншите от Инишерин" и Брендън Фрейзър за "Китът".
Особено забележителна е загубата на Фарел на наградите БАФТА, тъй като мнозина предполагаха, че именно той е най-вероятният победител. Вместо това в поддържащите актьорски категории бяха отличени колегите му Кери Кондън и Бари Киогън.
Любителите на киното ще трябва да изчакат до 12 март, за да разберат дали двойката ще успее да повтори изненадващия си триумф на "Оскар"-ите, където Анджела Басет за "Черната пантера: Уаканда завинаги" и Ки Хи Куан за "Всичко навсякъде наведнъж" твърдо са смятани за фаворити за актьорските призове в поддържащите роли.
Най-големият губещ на церемонията за наградите БАФТА несъмнено е филмът "Всичко и навсякъде наведнъж", който взе само едно от 10-те отличия, за които беше номиниран. Безумното научнофантастично приключение имаше повече номинации от всеки друг филм за "Оскар"-ите, но победата, която мнозина прогнозираха, вече изглежда по-малко вероятна.
Кейт Бланшет очаквано беше обявена за най-добра актриса за изпълнението си в "Тар". Във филма тя играе известната диригентка и композиторка Лидия Тар, чиято кариера се разпада, когато е обвинена в злоупотреба.
Бланшет каза, че изминалите 12 месеца са разчупили идеята, че преживяванията на жените не са "монолитни", и добави, че ролята й на Лидия Тар "е била потенциално опасно начинание, което може да сложи край на кариерата".
Австралийската звезда и носителка на "Оскар" също така благодари на майка си и на режисьора на филма Тод Фийлд, като добави, че изминалата 2022 г. е била "изключителна година за жените".
Сред останалите отличници на наградите БАФТА се наредиха "Пинокио на Гийермо дел Торо" (най-добра анимация), "Вавилон" (дизайн на продукция), "Под слънцето" на Шарлот Уелс (най-добър британски дебют)
"Навални", посветен на руския опозиционер Алексей Навални, беше отличен в категорията за най-добър документален филм. Създателите на филма посветиха наградата на семейството на Навални и на българския разследващ журналист Христо Грозев.
Журналистът, когото Русия обяви за издирване през декември, заяви в петък, че британската полиция му е "забранила да присъства" на наградите БАФТА от съображения за сигурност, припомня Ройтерс. В отговор лондонската полиция каза, че не е забранявала и не би могла да забрани на когото и да било да присъства на частно събитие. Решенията за присъствие са от компетенцията на организаторите на събитието, заяви тя.
"Момчето, къртицата, лисицата и конят" получи приза за най-добра британска късометражна анимация.
Ема Маки беше удостоена с наградата "Изгряваща звезда" - единственото отличие на Британската академия за кино и телевизия, носителят на което се определя от публиката. Призът се присъжда на обещаващи млади таланти, които не е задължително да са дебютанти в киното.
Сред предишните носители на наградата "Изгряваща звезда" са Том Харди, Даниел Калуя, Джеймс Макавой, Ева Грийн, Шая Лабъф, Кристен Стюарт, Джуно Темпъл, Уил Полтър, Джак О'Конъл, Джон Бойега, Том Холанд.
Водещ на церемонията за наградите БАФТА, която се състоя в Кралската фестивална зала на центъра "Саутбанк", беше актьорът Ричард Грант. Той изнесе уверено и самоиронично представление с шеги, които се харесаха на публиката.