Вдъхновени от природата: Учени създадоха сензори за вятър, имитиращи крилете на колибри

Любопитно Добави коментар

Японски учени от Токийския научен институт са почерпили вдъхновение от крилете на птицата колибри, за да разработят метод за точно определяне на посоката на вятъра с помощта на сензори за деформация и невронна мрежа, пише сайтът ТекЕксплор.

© Odile Luna

Летящите насекоми и птици имат механични рецептори на крилата си, които събират данни за напрежението. Това вероятно им помага да контролират полета. Тези рецептори долавят промени във вятъра, движението на тялото и условията на околната среда, позволявайки на летящите създания да правят фини корекции по време на полета.

За целите на изследването, публикувано сп. Advanced Intelligent Systems, учените са прикрепили седем сензора към гъвкава конструкция, която имитира крилете на колибри. Екипът след това я е подложил на много слаба сила на вятъра в аеродинамичен тунел.

Деформацията на крилете при размах е измерена при седем различни посоки на вятъра и безветрие. Използвайки получените данни, специалистите са успели да определят посоката на вятъра с точност от 99,5 процента.

Постижението открива нови възможности за подобряване на контрола и адаптивността на размахващи криле въздушни роботи при променливи условия на вятъра, отбелязват изследователите.

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър