Северна и Южна Америка наблюдават днес най-дългото лунно затъмнение от 1440 г.

Любопитно Добави коментар

Частично лунно затъмнение наблюдават в Северна Америка и големи райони от Южна Америка, съобщи АФП. Това е най-продължителното затъмнение на Луната от 1440 г.

© Luke Stackpoole

Явлението, в чийто пик 99,1 на сто от видимата повърхност на Луната ще бъде затъмнена (към 9 часа и три минути по Гринуич в петък), ще може да бъде наблюдавано от някои части на Азия, на Австралия, Северна Европа, Африка. Както БТА вече писа, второто лунно затъмнение на годината няма да бъде видимо от България.

Лунно затъмнение се наблюдава, когато Слънцето, Луната и Земята са на една линия. Естественият спътник тогава попада в сянката на Земята. Ако линията не е права, затъмнението не е пълно.

Частичното лунно затъмнение днес ще продължи три часа, 28 минути и 23 секунди и ще е най-дългото след това през 1440 г., продължило 23 секунди повече.

Според НАСА чак на 8 февруари 2669 г. ще има по-продължително лунно затъмнение, което се очаква да бъди три часа и тридесет минути. Пълно лунно затъмнение ще има на 8 ноември 2022 г., което ще продължи три часа и четиридесет минути.

Лунните затъмнения могат да се наблюдават безопасно с просто око. С бинокъл и телескоп гледката ще е по-добра при ясно небе.

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър