"Реши и се откажи" е мотото на тазгодишния Световен ден без тютюнопушене

Клюки Добави коментар

"Реши и се откажи" е мотото на тазгодишния Световен ден без тютюнопушене, определено от Световната здравна организация (СЗО), съобщи ТАСС.

© Kristaps Solims

Усилията за борба с тютюневата зависимост са особено важни сега, защото рискът от усложнения от Ковид-19 сред пушачите е по-висок, отколкото сред непушачите.

Според СЗО напоследък, главно след началото на пандемията, над 780 милиона души по света са изразили желание да се откажат от пушенето, но само 30% от тях имат достъп до помощ за преодоляването на тази зависимост. През 2020 г., като подготовка за Световния ден без тютюнопушене 2021, СЗО стартира нова инициатива за предоставяне на безплатна дигитална консултация в партньорство с Facebook, WhatsApp, Soul Machines, Amazon Web Services и други. Те включват чат ботове и цифрови "здравни работници". Например виртуалният медицински консултант Флорънс, който е с изкуствен интелект, помага да се създаде личен план за отказване от тютюна. Чатботът в WhatsApp "Quit Tobacco Today" изпраща на абонатите безплатни съобщения с информация как да се откажат от пушенето.

Публикуван е и докладът "Повече от 100 причини за отказване от тютюна". СЗО прогнозира, че тези и други глобални и регионални инструменти в подкрепа на спирането на тютюнопушенето могат да помогнат на 1,3 милиарда души по света да се откажат от него.

Световният ден без тютюнопушене е проведен за първи път на 7 април 1988 г., когато е отбелязана 40-годишнината на СЗО. Това е еднократна акция, призоваваща световното население да се откаже от пушенето за 24 часа. На 17 май 1989 г. Общото събрание на СЗО решава Световният ден без тютюнопушене да бъде отбелязван на 31 май всяка година.

Целта му е да бъде повишена обществената информираност за опасностите от употребата на тютюн и пасивното пушене, както и нелоялните практики на тютюневите компании и необходимостта от борба с незаконната търговия с цигари.

Според СЗО по света има повече от 1,3 милиарда души, които пушат, над 80% от които живеят в страни с ниски или средни доходи. Тютюнопушенето води до 8 милиона смъртни случая, от които около 7 милиона са от заболявания, свързани с тютюнопушенето (повече от СПИН, малария и туберкулоза, взети заедно), а около 1 милион - в резултат на пасивно пушене (включително 65 хиляди деца).

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър