Да пазим кожата на лицето си

Суета Добави коментар

Знаете ли, че някои уж невинни привички вместо да правят лицето ни по-красиво и по-младо, действат точно обратното.

Не вярвате?! Ето примери:


Мнозина обичат мазилата против слънце. Използваме ги и през зимата (особено в планината), но често те не спасяват устните ни от силните лъчи. Дори да ги намажем с плътен слой, те все се напукват, изпръхват. Истината е, че козметиката за устни не трябва да е прозрачна. Ако не виждате кожата на устните си, то и слънцето трудно ще я "види".
Напоследък хит е козметиката против стареене. Тя съдържа ароматни ретиноиди (третиноин, тазаротен и адапален), които стимулират производството на колаген, заглаждат бръчките, правят кожата по-мека и стегната. Освен това успешно се прилагат и за лечение на сериозно заболяване като акне. Дотук добре, но ако решите паралелно да използвате и друго вещество против стареене - гликолова киселина - всичките ви усилия ще са на вятъра. Всяко от тези съединения унищожава положителния ефект на другото. Съветът е в най-добрия случай да ги редувате. Някои козметолози препоръчват средствата с ретиноиди да се използват през нощта (те са чувствителни към светлината), а през деня - козметика, съдържаща гликолова киселина.
Понякога, най-вече при умора, тялото ни приема не най-здравословни и полезни пози. Към тях дерматолозите причисляват и следната картинка: седите пред компютъра, дланите ви са подпрели брадичката, а пръстите ви са намерили покой върху бузите. За кожата на лицето това е изключително вредно, тъй като ръцете ви са свърталище на микроби, които с радост ще се втурнат към порите на лицето ви, към драскотинки или подобни отворени за инфекции "врати". Ако
съвсем ви е дошло до гуша от нещо и в тази поза се чувствате добре, поне си измийте ръцете със сапун преди това.
Прекалено старателното миене на лицето също не е най-доброто за него. Да, woman face skin кожата трябва да е чиста, но с мярка! Някои хора (напр. тийнейджъри или тези с много мазна кожа) добиват навика да се мият по сто пъти на ден. За съжаление постигат противоположен на очаквания ефект - кожата им се лишава от естествената мазна бариера и става по-уязвима от външни въздействия. Добре е лицето да се измива два пъти дневно - сутрин и вечер. Топла вода и сапун ще свършат прекрасна работа - това е случаят, при който няма никаква нужда от разточителства.
Скраб за лице - да или не? Дерматолозите така и не могат да постигнат съгласие по този въпрос. Едни смятат, че той може да се използва всеки ден, а други - че е по-добре да не го правим. Истината е проста: скрабът ускорява естествения процес на обновление на горния слой на кожата. Но има и други, не толкова приятни ефекти - стимулира дейността на мастните жлези и намалява ефекта от препаратите, използвани за лечение на акне. Затова най-добре избягвайте грубите скрабове, ако сте склонни към акне. Или търсете продукти, съдържащи салицилова киселина или бензоил пероксид.
"По дяволите, пъпка!" Първата реакция при подобна констатация е да се справим по най-бързия начин с нея със... собствени ръце. А резултатът често е далеч от желания, защото пак със собствените си ръце предизвикваме инфекция. Най-добре е пъпките изобщо да не се пипат с ръце. Използвайте специална козметика, а ако проблемът е добил плашещи размери, обърнете се към дерматолог.
Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър

Интересно, нали? Споделете тази публикация с вашите приятели във Фейсбук и Вайбър